Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri;

Şanlıurfa Polsan Güvenlik Sistemleri olarak, öncelikle günümüzdeki teknolojik yapılaşmada yüksek binalar, fabrikalar, iş merkezleri, hastaneler ve insanların yoğun olarak bulunduğu binalarda; Yangın Alarm Sistemleri ve bununla birlikte diğer güvenlik kontrol sistemleri arasındaki entegrasyon ihtiyacı ve seviyesi her geçen gün artmaktadır.

Bu gibi durumlarda felaketi önlemek için, bazı acil durum senaryoları oluşturulmaktadır.

Bu senaryolar ilk olarak yangının yayılmasını yavaşlatmak ve insan sağlığına zarar vermesini engellemek için uygulanır.

Örneğin; yangın durumunda havalandırma sistemi taze hava girişini kapatarak sadece içerideki dumanı tahliye etmek için çalışır.

Bu nedenle, uygulamadaki amaç içerideki oksijeni azaltarak böylelikle yayılma hızını düşürmektedir.

Polsan Group olarak tüm projelerimizde özellikle birinci sınıf ürünler kullanmaktayız.

Yangın Alarm Sistemleri Nedir?

Bu alarm sistemleri adından da anlaşılacağı üzere bir yangının söndürülmesini sağlamak için değil, olası bir afet anında ilk olarak gerekli olan ikazların yapılıp, aynı zamanda alanının hızlıca boşaltılmasını sağlayan sistemlerdir.

Yangın Alarm Sistemleri

Algılama elemanları olan kontrol panelleri, dedektörler, ihbar butonları Polsan Alarm Sistemleri sayesinde, anında devreye girerek aynı zamanda hızlı müdahalenin yapılmasını sağlamaktadır.

Elektronik güvenlik sistemleri içinde aynı zamanda hayati bir koruma sağladığı için oldukça önemli sistemlerdir.

Her hangi bir bina da ya da işyerlerinde meydana gelebilecek olan yangınların can kaybına ve mal kaybına sebep olmadan müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Yangın Alarm Sistemleri Projelerimizde; özellikle birinci sınıf kaliteli malzemeler kullanarak alanında uzman ekiplerimizce kurulum yapılmaktadır.

Yangın söndürme sistemlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan yangın algılama ve alarm sistemleri, yangının minimum zaman aralığında algılanıp, sistemin aktive olmasını sağlar.

Milyonlarca liralık yatırımların ve toplu konutların mal-can güvenliğini sağlamak açısından yangın algılama sistemlerinin monte edilmesi 2002 yılından itibaren kanuni zorunluluk haline getirilmiştir.

Yangının söndürülmesi algılanmasına bağlıdır.

Geç vakitlerde başlayan yangınların fark edilmesi ve ihbar yöntemiyle panolara iletilmesi otomatik sistemlerin en önemli işlevlerinden birisidir. Dedektörleri yardımıyla sıcaklığın ve dumanın algılanması, ardından merkezi yönetim paneline bu sinyallerin gönderilmesi ve yangına müdahalenin başlaması sırasıyla gerçekleşen işlemlerdir.

Yangın Alarm Sistemleri Keşfi

Yangın Alarm Sistemleri başvurunuzun ardından uzman mühendislerimiz tarafından ücretsiz keşif yapılmaktadır.

Algılama ve ihbar sistemlerinin seri şekilde işlevini yerine getirebilmesi için teknik olarak hatasız olması gerekmektedir.

Düzenli kontrollerde algılamanın gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilerek tekrar ara testler yapılmaktadır.

Kontrol panelindeki göstergelerin hangi işlevlere sahip olduğu ve ne anlam taşıdığı eğitimlerle ilgili personellere öğretilir.

Böylelikle otomatik yapılan müdahaleler göstergeler aracılığıyla fark edilmiş olur.

Duman Dedektörü

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin en önemli parçalarından olan duman dedektörü, algılamayı yapan parçadır.

Duman dedektörü algılamayı yaptıktan sonra ana panele iletimi sağlar. Bununla birlikte sistem algılama yapılan bölgede yangın ihbarında bulunmaktadır.

Bu sayede yeni başlayan yangınlara müdahale şansı tanımakla beraber ortamın tahliyesi içinde önem arz etmektedir.

Duman dedektörleri 15 metreden daha az yüksekliğe sahip alanlarda tercih edilmektedir. Yüksekliğin 15 metreyi geçmesi durumunda Beam (Işın) dedektörleri kullanılmalıdır.

Yangın Alarm Sistemleri Montajı

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri montajı alanında uzman mühendislerimizin öncülüğündeki ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Temel amaç binaların yangından korunmasıdır.

Hem mal güvenliğinin hem de can güvenliğinin korunması açısından montaj, en önemli aşamalardan birisi olmaktadır.

Daha sonra yapılan testler başarılı sonuçlar verdiğinde devreye alma işlemi gerçekleşerek sistem teslim edilmektedir.

Dumanların dedektörler tarafından algılanması sistemin müdahaleye başlaması için gerekli adımın atılmasını sağlamaktadır.

Isı dedektörleri de aynı amaca yönelik olarak monte edilmektedir.

Yangın Alarm Sistemleri NelerdirYangın Alarm Sistemleri

Yangın algılama ve alarm sistemlerinin çeşitli türleri vardır. Genel olarak montaj detayına bağlı olan bu türler çalışma prensibine göre de isimlendirilmektedir.

En yaygın kullanılan iki tür konvansiyonel ve analog adresli yangın algılama ve ihbar sistemleridir.

Konvansiyonel yangın algılama sistemi alevlerin başladığı yeri göreceli olarak bildirir. Otomatik yangın söndürme sistemleri bu tahmine göre bölgesel müdahaleyi başlatır.

Bununla birlikte yangını kontrol altına alarak söndürür. Müdahale ekipleri ilgili yeri kontrol ederek güvenliğin sağlandığından emin olmalıdır.

Analog adresli yangın algılama ve ihbar sistemi ise; alevlerin başladığı yeri kesin olarak bildiren prensiple çalışmaktadır.

Söndürme sistemi yangının başladığı noktayı tam olarak algıladığı için müdahaleyi de ona göre uygular.

Polsan Güvenlik Sistemleri; Deneyim ve tecrübesiyle bina, işyerleri ve kurumunuz için ihtiyaç duyulan yangın sistemleri seçimi ve bunun yanında, entegre işlemlerini büyük bir titizlikle yerine getiriyor.

Uygulama projelerimizi, yangın yönetmeliği ve aynı zamanda EN-54 Avrupa Standardına göre hazırlamakta ve özellikle bu standartlara uygun ürünlerimiz ile projelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Firmamız 7 Gün / 24 Saat Teknik Servis Hizmeti Sunmaktadır.

Polsan Güvenlik Sistemleri ile Kontrol Sizde….