Digital Marketing (Dijital Pazarlama)

Digital Marketing (Dijital Pazarlama)

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) Nedir?

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) nedir sorusunun doğru şekilde yanıtlanması oldukça önemlidir. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi marka ve ürünlerin müşterilere ulaştırılması sürecindeki eylemlerin dijital ortamda yapılmasına dijital pazarlama denilmektedir.

Özellikle dijital pazarlama yapmak ürünlerin sürekli satışını özendirmek veya müşterilere bu ürünler ile ilgili çağrılar yapmak anlamına da gelmemektedir.

Pazarlama bu kapsamda markanın dijital ortamda görünür hale gelmesini sağlamaktır.

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) Çeşitleri Nelerdir?Digital Marketing

Dijital pazarlamanın başarılı sonuçlar verebilmesi için pazarlama araçları işlev görüyor. Buna dönük olarak mümkün olan araçlar şu şekilde;
 İnternet sitesi
 Markaya ait varlıklar; logo veya slogan
 Sosyal medya hesapları
 Google ads reklam hesabı
Arama motorlarında kayıt ve haritalandırma
 Firmaya ait video, görsel, ürün veya hizmet fotoğrafları
 Blog sayfası gibi yazılı içerikler, ürün tanıtımları veya kataloglar
 Yorumlar, oylamalar
 Eposta bültenleri
 Youtube gibi platformlarda tanıtım içerikleri
 influencer Pazarlama (Etkileyici Pazarlama)
Başlıca dijital pazarlama araçlarıdır. Söz konusu listeye her markaya göre uygun olacak araçlar ilave edilebilir. Temel olarak bu araçların çalışması markanın adını geniş kesimlere duyurabilmektir. Her birisini yakından öğrenmek dijital pazarlama yapmayı da kolay hale getirecektir.

İnternet Sitesi

Özellikle markalar için kurumsal web sitesinin hazırlanması marka değerinin internet ortamında görünür hale gelmesi açısından önem taşır. Web sitesi ile müşteriler firmaya ulaşabilir, ürün veya hizmetleri hakkında bilgi alabilir ya da genel görünümü hakkında fikir sahibi olabilir. 

Marka Varlıkları

Markaya özgü olan logo ve slogan gibi etmenler akılda kalıcılık açısından önemlidir. Bu yüzden markanıza ait slogan ve logo gibi detaylara önem vermeniz dijital pazarlamayı da başarılı şekilde yürütebileceğiniz anlamına gelir.

Sosyal Medya Hesapları

Günümüzde pek çok internet kullanıcısı sosyal medyayı aktif olarak takip etmektedir. Sosyal medya yapı olarak da ürün veya hizmet tanıtımı için çok elverişlidir. Doğrudan reklam kullanıcıların ilgisini çekmeyeceği gibi sosyal medya platformunun topluluk kurallarına da aykırı bulunarak hesabın kapatılmasına yol açabilir.

Arama Motorları

Arama motorlarından gelecek olan ziyaretçiler sayı açısından oldukça fazla olacaktır.

Sonuçlarındaki veriler göz önünde tutulduğunda ilk sıralarda çıkacak olan marka pazarlama açısından büyük avantaj elde etmiş demektir.

Görsel Medyalar

Paylaşılan görseller yazılara kıyasla çok daha dikkat çekicidir. Özellikle merak uyandırıcı şekilde hazırlanmış olan görseller sayesinde potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Yazılı İçerik

Yazılı içerikler arama motoru sonuçlarında markanın üst sıralarda çıkmasını sağlar. Aynı şekilde
kullanıcıların web sitesinde daha fazla vakit geçirmesini de sağlayarak sitenin SEO açısından uyumluluğuna da etki eder.

Yorum ve Oylamalar

Dijital pazarlama her zaman olumlu dönüşler alınacak bir alan değildir. Dijital pazarlama
içeriği olarak zor durumları yönetmek de yer alır. Olumlu yorumlar marka imajını yükseltirken kötü yorumlar imajın zedelenmesine yol açabilir. Fakat olumsuz yorumlara yer vermek markanın
sorunları nasıl çözdüğüne dair fikir elde edinmesi açısından yararlı olur.

E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması yapmak geleneksel bir yöntem gibi görünse de günümüzde hâlâ etkisi ve geçerliliği olan bir dijital pazarlama aracıdır. Hedef kitleye doğrudan ulaşmak açısından yarar gösteren eposta pazarlaması ürünler hakkında tanıtım ve bilgilendirme yapılması için çok avantajlıdır. Hazırlayacağınız eposta bültenleri ile ürün ya da hizmetlere dair bilgi verebilir, teklif sunabilir, özel kampanyalardan da bahsedebilirsiniz.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı temelde iki tarafın da kazanç elde etmesine dayalıdır. Üretici bu durumdan kazanç sağlarken satış ortağı da yine kâr elde eder. Markanın veya ürünlerin geniş kesimlere duyurulması gibi gerekliliklerde satış ortaklığı programlarından yararlanabilirsiniz.

Influencer Pazarlama

Sosyal medyada görünür olmak ise pek çok kişiye hitap edebilmek anlamı taşır. Diğer yandan sosyal medya fenomeni denilen kişiler ile iletişime geçerek markanızın önemli bir popülerlik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu fenomenler markanızın tanıtımını, incelemelerini veya hizmetlerini anlatarak ulaştıkları kullanıcı sayısı kapsamında önemli dönüşlerin olmasını sağlayacaktır.

Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama yöntemi özel algoritmalar sayesinde kullanıcıların internet kullanımına dönük olan bilgilerin elde edilmesidir. Buna göre ziyaret edilen sitenin sonrasında ziyaret edilen bir başka sitede ilgili reklamlar görüntülenir. Böylece pazarlama tekrar ve tekrar yapılarak markaya olan dikkati çekmeye odaklanır.

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar temelde ürün veya hizmet ile ilgili olan görselleri içerdiğinden kullanıcıların markanın ürünlerine karşı ilgi duyması açısından son derece yararlı olur.

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) Dikkat Edilmesi GerekenlerDigital Marketing

Dijital pazarlama stratejisi oluştururken belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. İlk aşamada analizin doğru yapılmasına önem verilmelidir.

Temel olarak bu aşama marka ile pazarlanacak ürün veya hizmetin olumlu ve olumsuz yanlarının, hedef kitle özellikleri ile müşteri profilinin belirlenmesini içerir.

Bunun için de SWOT analizi gibi tekniklerin uygulanmasını sağlanmalıdır. Markanın zayıf ve güçlü yönlerinin öğrenilmesi, fırsatların değerlendirilmesi, kampanya veya indirim gibi analizlerin yapılması önemlidir.

Sonrasında ise eylem planı yaparak hedef belirleme aşamasında pazarlama mecrasına karar verilmelidir.

Genel olarak pazarlama taktikleri bir bütün olarak değerlendirilmekredir.

Başka bir deyişle web sitesi, sosyal medya, Google ads, E-posta pazarlama araçlar, 360 derece pazarlama stratejisi en verimli şeklide uygulanmalıdır.

Çünkü yeni kesimlere ulaşmak adına iki tarafın da sunacakları oldukça fazladır. Potansiyel müşterilerin belirlenmesi ve hedef kitleye erişmek de yine bu planlı eylem aşamasında gerçekleşecektir.

Dijital pazarlama çalışmaları geleneksel yöntemlere göre kısa sürede karşılık veriyor olsa da yine de bekleme süresi de göz önünde tutulmalıdır. Böylece markanın dijital görünürlüğünün artması sağlanacaktır.

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) Temel Performans Göstergeleri (KPI)Digital Marketing

Dijital pazarlamada KPI nedir:
 
Dijital pazarlama alanında çalışacak herkesin öncelikli olarak haberdar olması gereken terimlerden biri de KPI‘dir. 
KPI‘ın yani “key performance indicator”, anahtar performans göstergesi olarak çevrilir. Kurulan firmanın ya da şirketin hedeflerine bağlı olarak gösterdiği performansın ölçüsüdür.

Dijital pazarlamanın temel performans göstergeleri (KPI), pazarlama kampanyası performansını ölçmek için kullanılır. Dijital pazarlamacılar sonuçları izlemek için bir dizi temel performans göstergesi kullanılır.

Stratejiniz üzerinde çalışırken hangi özel dijital pazarlama temel performans göstergelerinin kullanılacağını belirlemek hedeflerin ve amaçlarını belirlenmesini ve aşağıdaki veriler dahil olmak üzere kampanya performansını ölçmeyi kolaylaştırır:

  • Ziyaretçilerin web sitesine geri dönmesi. Ziyaretçilerin daha fazla içerik kullanmak veya belirli bir eylemi gerçekleştirmek için web sitenize/giriş sayfanıza geri dönmesi etkileşim kurulduğunu gösterir.
  • İlk ziyaret. İnsanların web sitenizi nasıl bulduklarını ve bulduklarında nasıl etkileşime girdiklerini anlayın.
  • Web trafiği kaynakları. İnsanların web sitenizi/giriş sayfanızı nasıl bulduklarını gösterir.
  • Toplam ziyaret sayısı. Sitenizin her bir ziyaretçisinin gezinme oturumlarının sayısı.
  • Toplam benzersiz ziyaret sayısı. Web sitenizi/giriş sayfanızı ziyaret eden kişi sayısı.
  • Tıklama oranı (CTR). Bir CTA veya bağlantıya tıklayan kişilerin yüzdesi.
  • Sayfada geçirilen ortalama süre. Tüm kullanıcıların tek sayfada harcadığı ortalama süre.
  • Pazarlama ROI’si (yatırım getirisi). Bir pazarlama kampanyasının, çalışma maliyetine kıyasla ne kadar gelir getirdiği.

Digital Marketing (Dijital Pazarlama)

Dijital dünyada varlığınızı başarılı şekilde sürdürebilmeniz ve yükselebilmeniz için; sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve erişilebilirliğinizi yükseltebilmek için çeşitli stratejiler geliştiriyoruz.

Geleceğe yönelik detaylı analizlerin ve stratejilerin sizleri en iyi yere getireceğinin bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) SEO Hizmeti ve SEO Danışmanlığı

Polsan Group, sizlere arama motorlarında yükselmenin yollarını sunmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara yükselebilmek ve internet dünyasında kendinizi hedef kitlenize daha iyi gösterebilmek için; web uygulamalarımızla birlikte sizlere uzun vadeli ve kalıcı SEO hizmetleri ile danışmanlığı sunuyoruz. Arama motoru algoritmalarını devamlı olarak takip eden profesyonel kadromuz ve uzman ekibimiz sayesinde gelişmelerden asla geri kalmıyorsunuz.

UI & UX Optimizasyonu
Çalışmalarınıza en uygun ve hedef kitlenize yönelik şekilde tasarımlar sunarak markanıza değer katmanıza yardımcı oluyoruz. Polsan Group dijital pazarlama ekibimiz, tasarım ekipleri ile koordine bir şekilde hareket ederek kullanıcı odaklı UI & UX optimizasyonları geliştirmektedir.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması / Reklamları)
Arama motorlarında sizleri üst sıralara taşıyarak hedef kitlenize yönelik ürün ve hizmetlerinizi sunabilmeniz için reklam giderlerinizi minimum seviyede tutuyoruz. Reklam için ayırmış olduğunuz bütçenizi alt seviyelerde tutarak en üst düzey verimliliği sağlıyoruz. Bu süreç içerisinde rakiplerinizin de detaylı analizlerini çıkartıyoruz.

Dönüşüm Optimizasyonu
Dijital dünyada yalnızca ziyaretçi sayılarınızı ve yoğunluğunuzu baz alarak hareket etmiyoruz. Bizler için ziyaretçilerin yoğunluğu kadar çalışmalarınıza ne derece önem verdikleri ve ne şekilde yaklaştıkları da önemlidir. Ziyaretçilerinizin sayısını ve sizlere sağladığı katkıyı dengeleyerek bir uyum yaratıyoruz.

Dijital Pazarlama Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya reklamları; uygun bütçeleri, yüksek dönüşüm oranları ve etkili sonuçları ile markanızın pazarlama ihtiyaçlarına farklı ve nokta atışı çözümler sunuyoruz. Polsan Group olarak; markanızın ya da ürünlerinizin pazarlama stratejisine uygun sosyal medya reklamları hazırlar, bu reklamları yönetir ve sizlere detaylı olarak raporlarız.

Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal medya hesaplarınız; alanında uzman olan, topluluklarla doğru iletişim kurabilecek profesyoneller tarafından yönetilmelidir. Tecrübeli ekibimiz ile sosyal medya sayfalarının yönetimini üstlenerek; aynı zamanda hedef kitlelere ulaşmanızı sağlamaktayız. Sektörünüzle ilgili özgün ve ilgi çekici içerikler oluşturarak bu içerikleri paylaşır, gelen etkileşim ve mesajları doğru şekilde yönetip, erişim ve etkileşimleri müşteriye çeviririz.

İçerik Pazarlaması
Reklam çalışması yaparken, eğer doğru hedef kitlenize doğru reklamı iletemezseniz; yapmış olduğunuz çalışmalarınızın boşa gitmesi kaçınılmazdır. Polsan Group olarak bizler; bu durumun bilincinde hareket ederek doğru yerde ve doğru zamanda etkin çalışmalarımızı sunarak kapsamlı içerikler ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyoruz.

Medya Planlama ve Satın Alma
Dijital ortamlardaki pazarlama stratejilerinin uygulama aşamasına geçişi esnasında en önemli durum medya planlamadır. İnternet üzerinde yapacağınız pazarlama yatırımlarının ve kaynak planlamalarının uygun şekilde ayarlanması; sınırlı şekildeki kaynaklarınızın en etkin şekilde değerlendirilmesi için ilk kural Planlamadır. Polsan Group, bu alandaki tecrübesi ve deneyimleri ile; şirketiniz için gerekli medya planını oluşturuyor ve satın almasını gerçekleştiriyor.

Digital Marketing (Dijital Pazarlama) Web Analiz Danışmanlığı

Polsan Group, Google Analytics, Omniture ve metrica gibi danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bununla birlikte internet sitenizi; profesyonel ellerle analiz ediyor, raporluyor ve web sitenizden daha yüksek bir dönüşüme sahip olmanız adına; gerekli aksiyonları almanız için firmanızı yönlendiriyor.