Sanallaştırma

Anasayfa » Sanallaştırma

Ağ Sanallaştırma

Sanallaştırma; Mantıksal bir bölümleme yoluyla tek bir fiziksel ağın bir bölümünün kullanılmasını ifade eder. Mantıksal hizmetler olarak dağıtılırlar. Donanım ve yazılım ağı kaynaklarını ve işlevselliğini tek bir ağda saklar. Her segment diğerinden bağımsızdır. Aynı zamanda gerçek zamanlı olarak ağların ölçeklendirilmesi için; atanabilir bölümler eklenerek iş ihtiyaçları elde edilebilir.

Masaüstü Sanallaştırma

VDI, VMWare tarafından popüler hale getirilen Sanal Masaüstü Altyapısı anlamına gelir. VM tüm işletim sistemlerine ve bununla birlikte tüm uygulamalara sahiptir. Yazılımlar tek bir yerde veya barındırılan bir ortamda kurulur ve yönetilir. Aynı zamanda bu sisteme erişim son kullanıcıya uzaktan verilir. Böylelikle son kullanıcı, gerekli tüm uygulamaları kendi yerel bilgisayarına kurmaya gerek kalmadan uzaktan kullanır. Bir kuruluşta kullanıcı sayısı arttıkça, uzaktan erişim sağlanarak BT Masaüstü destek süreci çok daha kolay hale gelir.

Sunucu Sanallaştırma

Fiziksel bir sunucu, her biri ana sunucu kaynaklarıyla gerçek bir sunucu gibi davranma özelliğine sahip birden çok küçük sanal sunucuya bölünür. Aynı zamanda kullanıcıdan maskelenir. Her sunucu, diğer sunucudan bağımsız olarak kendi işletim sistemini çalıştırabilir ve yeniden başlatabilir. Düşük donanım maliyeti ve artan kaynak kullanımı bu seçeneğin seçilmesini teşvik eder.